Crossfit nedir ?

Crossfit, 10 yılı aşan süre önce Greg Glassman tarafından geliştirilmiş bir fitness türüdür. Aynı zamanda Greg Glassman egzersiz geçmişinde fitness’a bir anlam katmış ve fitness’ın ölçülebilir bir yolunu bulmuştur. Spesifik olarak fitness ve sağlığın gelişimine katkıda bulunacak bir program tasarlamıştır.

Crossfit çeşitli fonksiyonel egzersiz hareketlerinin yüksek yoğunlukta uygulanmasıdır. Bütün crossfit egzersizleri fonksiyonel egzersiz temellidir ve bu egzersizler en iyi cimnastik, koşu, ergometre(kürek çekme) ve olimpik ağırlık kaldırma hareketlerini yansıtır. Bunlar hayatın temel hareketleridir. Kısacası crossfit; en ağır yük ile en çok yolu en kısa sürede tamamlamaktır.

Egzersizin yoğunluğu sonuçlar ve ölçülebilirlik açısından gereklidir. Crossfit’te amaç, kısa sürede   en yüksek güç ile en yüksek kuvveti uygulayarak, yoğun bir efor sarf  ederek ve bunları çeşitli egzersiz disiplinleri ile birleştirerek verilen görevi tamamlamaktır. Bu egzersizleri yerine getiren atletlerde gözle görülebilir kas kazanımı ve kondisyonunda artış meydana getirmektedir.

Crossfit programları uygulanırken kişilerin skorlarının tutulduğu bir veri tabanı mevcuttur. Böylelikle bir crossfit atletinin kesin skorları ve hangi tür egzersizden ne kadar puan aldığının kayıtları tutularak kişilerin performansı ve crossfit’in kuralları standarda bağlanmaktadır. Bu durum, tutulan bu verileri motivasyonun ötesinde daha önemli kılmaktadır.