TRX antrenmanı nedir ?

TRX ile vücudumuzun merkez kasları olan bel, karın ve kalça sürekli aktiftir.  Yani TRX’i kullanırken doğru postür yani doğru duruşta olmanız gerekir. Dolayısıyla TRX kullandığınızda otomatik olarak karın bölgenizi de çalıştırmış olursunuz. Kolunuzu bacağınızı çalıştırırken bile karın kaslarınızı çalıştırırsınız. Sadece karın kaslarınızı hareket ettirerek karnınızı düz bir hale getirmek de mümkün değildir. Beslenme de bu egzersiz sisteminin bir parçası, kardiyovasküler çalışmanız (koşu, jogging, HIIT vb.) de yapmanız gerekir. Karın kaslarınız üstünü örten yağlarınızın altında, yağ da yakılacak enerji demekse, enerjiyi harcamak için kardiyo çalışmalar yapmak gerekir. TRX ile bunu yapmak mümkün!

Kimler TRX antrenmanı yapabilir?

Çok şişman biri de kullanabilir. Sıkılaşmak isteyen normal kiloda biri de kullanabilir. Takım sporları yapanlar, atletler, askerler, modeller, oyuncular kolaylıkla yapabiliyor. Çocuklar ve yaşlılarda da yapabilir. Doktorundan onay aldıktan sonra bel ve boyun sorunu olanlar da kullanabilir.  Ama doktorunuzun size nasıl bir hareket sınırı çizdiği önemli. Bu nedenle bir eğitmen eşliğinde  yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

TRX Antrenmanları, gerek başlangıç aşamasında gerekse ilerleyen egzersizlerde son derece uygun bir antrenman şeklidir.İpler sayesinde vücut dengesini sağlamak çok kolaylaşır ve hareketleri yaparken dengede durma kaygısı yaşanmaz.Örneğin squat hareketini yaparken dizlere binen yük azalır ve ipler sayesinde dengede durmak kolaylaşacağından hareket nizami olarak yapılır.İki hareket arka arkaya yapılırken ipler sayesinde ikinci harekete geçişler çok daha dengeli ve akıcı olur. Dizlere, dirseklere ve eklemlere binen yük azalacağından sakatlanma riski çok düşüktür.

Direnç ve şiddet ayarlaması iplerin uzunluğu ve ayakların duruş mesafesi ile ayarlanabilmektedir. Ağırlık plakaları veya dumbell değiştirmek yerine duruşunuzda yapacağınız küçük bir açı değişikliği ile hareketi zorlaştırıp kolaylaştırabilirsiniz. TRX antrenmanının kendine has eğlenceli bir yanı vardır. İpler ile vücudunuz uyumlu şekilde dans eder gibi hareket eder. İyi bir müzik tercihi ile TRX antrenmanı size hem fiziki hem ruhsal olarak çok iyi gelecektir.