Bacak Antrenmanlarını İhmal Etmeyin

25 Oca

Bacak Antrenmanının Önemi

Spor yapanların çoğu bacak antrenmanlarını ihmal eder. Bunun sebepleri; bacakları yağlı olmadığı için bacaklarını çalıştırmayı gereksiz görmeleri, bacak antrenmanlarının zor gelmesi veya görsel olarak daha göz önünde olan göğüs, kol, karın bölgelerine ağırlık vermeleri gibi bahaneler olabilir.

Hemen şunu belirtelim, bölgesel yağ verme diye bir şey yoktur, göbeği yağlı olan birinin bacak antrenmanına gerek duymuyor olması doğru değildir. Bilakis bacak antrenmanları bel bölgesinde bulunan yağların eritilmesinde en çok etkili olan antrenmandır. Bacak antrenmanları esnasında vücut growth(büyüme) hormonu salgılar.Büyüme hormonu depolanmış yağların kana karışıp yakılmasını hızlandırır. Ayrıca büyüme hormonu kas büyümesine yardımcı olur, vücutta kas oranı arttıkça yağ yakım hızı da artacaktır.
Örneğin; 85 kg ağırlığında yağ oranı %20 olan bir kişinin 70 kg ağırlığında yağ oranı %35 olan kişiye oranla yağ yakımı daha hızlı olacaktır. Kas kütlesi arttıkça daha hızlı yağ yakımı olacaktır.Vücutta bulunan en büyük kas grubu bacaklarda bulunan Gluteus Maximus ve Hamstrings’dir. Bu kasların çalıştırılması ile büyüme hormonunun salgılanması artacaktır.

Bacak kaslarını büyüten kişilerin üst gövde antrenmanlarında ortalama %20 verimlilik artışı olduğu gözlemlenmiştir. Backları güçlü olan kişiler etkili güç transferi sayesinde üst gövde hareketlerini daha verimli yapacaklardır. Bench press yaparken ya da biceps curll yaparken bacaklardan güç alarak yaparız. Boxör yumruk atarken gücü bacaklardan alır,  yere ne kadar sağlam basar ise yumruğu o kadar güçlü olacaktır. Basketbolcular smaç yaparken kollarından çok bacak kaslarından güç alırlar, Gluteus Maximus kasları sıçramada en etkili kaslardır.

Zayıf bacaklar hem görsel olarak kötü bir görüntüye sebep olur, hemde bel ve diz ağrılarına sebep olur.  Bacak kasları güçsüz olan kişiler omurga ve bel rahatsızlıklarına daha kolay yakalanır. Zayıf bacaklar vücudu taşımakta zorlanacağından omurga ve eklemlere çok yük binmesine sebep olur. Ağırlık kaldırırken, itme çekme gibi hareketler yaparken gücü en çok bacaklardan alırız. Bacak antrenmanlarını yaparken arka bacak ve calf antrenmanlarını da ihmal etmemek gerekir.  Bacak antrenmanına sprint koşular ekleyin. Eğer amacınız dayanıklılık değilde bacak kaslarını büyütmek amaçlı ise uzun süreli koşular yerine sprint koşuları tercih edin.

Fitness antrenmanlarına yeni başlayanlar bacak antrenmanlarını ihmal ederek başlarsa bu alışkanlığı daha sonra değiştirmek zor gelecektir. Fitness’a başlarken bacak antrenmanlarına alışırsanız sizin için bacak antrenmanları vazgeçilmez olacaktır. Alışkanlıkları değiştirmek her konuda olduğu gibi bu konuda da zordur, bu sebepten en başından önleminizi alın ve bacak çalışmayı asla ihmal etmeyin.