Beslenme ve Diyet Hataları

28 Eyl

Çoğumuzun doğru bildiği fakat yanlış olan beslenme ve diyet hataları

-Ben günde 2 öğün yiyorum, hatta ekmek ve pilav bile yemiyorum ama yine de kilo alıyorum, demek ki metabolizmam böyle ne yaparsam yapayım kilo veremem diyenler haklı mı ?

Kilo almamıza veya kilo veremiyor olmamıza sebep olan konu, aldığımız kalori miktarının yaktığımız kalori miktarından fazla olmasıdır.Günde kaç öğün yediğimiz değil, yediğimiz “şey”lerin ( şey diyorum çünkü bazı yediklerimize besin demek bile zor) içeriği içerdiği kalori önemlidir.

Sebebini bilmeden kilo alanların sıkça söylediği  cümlelerden biridir ; “Sabah kahvaltısında 1 tane poğaça ya da simit yiyorum, öğlen yemeğimi düzenli yiyorum, akşam bir şey yemiyorum sadece TV izlerken kuru yemiş, cips ve meyve yiyorum” Bu beslenme düzeninde yapılan diyet hatalarına bakalım;

1-Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür, poğaça ya da simit ile geçiştiremeyiz.Yumurtayı eğer alerjimiz yok ise kesinlikle ihmal etmemeliyiz.Poğaça ya da hiç yemeyin demiyorum ama her sabah yenmesi yanlıştır.Yapılan yanlışı telafi edeyim derken başka bir yanlış yapılıyor, poğaca’nın yanına yumurta, domates, peynir, zeytin gibi kahvaltılıkları eklememek yanlıştır.

2-Akşam öğününü atlamak, onun yerine abur cubur ve bolca meyve yemek yanlıştır. Kuru yemişlerin ve meyvelerin kalorisini düşük zannedip çok yemek, yağlanmaya ve şişmanlığa sebep olacaktır. Kuru yemişleri, sabah öğününde ve ara öğünlerde yemeliyiz.Akşam öğününü, mümkün olduğunca erken yemeliyiz.

Sebze yemekleri, balık veya tavuklu salatalar,  veya sıvı yağ ile kızartılmış beyaz et-kırmızı et-balık tercih etmeliyiz. Akşam yediğiniz karbonhidratın size döneceği yağ miktarı daha fazla olacaktır.Ben haftada 5 gün antrenman yaparım, kalori yakma miktarım fazla derseniz, daha fazla kaçamaklar yapabilirsiniz.

Tatlılar çoğumuzun vazgeçemediği besinlerdir. Tabi ki tatlıları hayatımızdan tamamen çıkaramayız, spor yapan insanlar yapmayan insanlara göre şekeri daha az yağa çevirirler.Ne kadar çok spor yaparsanız o kadar şeker kaçamağı yapmaya hakkınız olacaktır.