Doğru Diyet Nasıl Olmalı ?

15 Ara

Diyet başarısı nasıl ölçülmeli ?

Çoğu diyet yapan kişiler, kiloların vücudun neresinden gittiğine hiç dikkat etmezler, vücutlarının aynadaki şeklinden çok tartıda çıkan rakama göre sevinir ya da üzülürler. Oysa ki yağdan 2 kilo veren kişi 2 kilo yağdan 3 kilo kastan verene göre daha başarılıdır.

Bilinçsiz yapılan diyetler sonucunda kaslardan da kilo verilir ve metabolizma yavaşlayacağı için daha sonra kilo alması daha kolay olur. Kas kaybetmeden yağ yakmak için nelere dikkat etmeliyiz, nasıl diyet programı uygulamalıyız ?

Çok düşük kalorili diyetlerden kaçının

Günlük alınması gereken kalori miktarının çok çok altına düşmeyin.Sıfır karbonhidrat, sıfır yağ diyetlerinden uzak durun. Yağ yakmak için, günlük harcadığınız kaloriden daha azını almanız gereklidir ama çok çok altına asla düşmeyin. Karbonhidratları doğru zamanda ve doğru yağ-tuz oranı ile almanız yeterli olacaktır. Günlük kalori alımının altına düşerseniz vücut kortizol hormonu salgılar ve kas yıkımı başlar. Kortizol arttıkça kas yıkımı da aynı oranda artacaktır. Günlük kalori ihtiyacınızın ortalama %20 altına düşmeniz yeterli olacaktır. Kilonuz düşükse bu oran azalır. Örneğin; 60 kg olan bir kişi  %10 azaltabilir , %80 kg olan bir kişi %30’a kadar azaltabilir,

Protein tüketin

Amacınız yağ yakmak ise mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Protein ağırlıklı beslenme nasıl olmalı ? Protein diyeti yaparken sadece kilo vermezsiniz, diyetten sonra tekrar kilo almanıza engel olursunuz. Diyette kaslarınızın erimesine engel olacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalar protein diyeti yapanların daha çok yak yaktığını göstermektedir. Aldığınız kalori miktarının %25-30’unu protein olarak alabilirsiniz (kiloya göre rakam değişkenlik gösterir). Bu proteinlere örnek olarak; Yumurta, balık, kırmızı et, tavuk eti, yoğurt, süzme peynir, gösterilebilir. Yüksek proteinli diyetler açlık krizlerinizi de azaltacaktır. Metabolizmayı hızlandırır, bu da yağ yakım hızını arttırır.

Spor yapın, kaslarınızı çalıştırmaktan korkmayın

Yukarıda bahsettiğimiz düşük kalorili beslenme nedeni ile kas yıkımına karşı mutlaka spor yapın. Kardiyo yapmak yeterli olmaz, kardiyo kaslarınızı koruyamaz. Kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapın. Yağ vermek isteyenler için en etkili çözüm kasları çalıştıracak egzersizler yapmak ve diyet yapmaktır. Çoğumuza bu zor geldiğinden saatlerce kardiyo yapmayı tercih ediyoruz.

Vücudunuz size uymaz, siz vücudunuza uymak zorundasınız. Gerçeği değiştirmek imkansızdır, her gün 1 saat koşu bandına da çıksanız, haftada 3 gün vücudunu çalıştıran ve diyet yapan bir kişi sizden çok daha başarılı olacaktır.