Egzersiz Yapmanın Faydaları

atşehir personal trainer
08 Ağu

1- Egzersiz beyniniz için faydalıdır

Daha az depresyon, daha iyi hafıza ve daha hızlı öğrenme ile bağlantılıdır. Çalışmalar ayrıca egzersizin şu an itibariyle birçok insan için büyük bir korku olan Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemenin veya geciktirmenin en iyi yolu olduğunu gösteriyor.

2- Daha mutlu hissedersiniz

Sayısız araştırma, fitness, fonksiyonel egzersiz, crossfit, yürümekten bisiklete binmeye kadar birçok egzersiz türünün insanları daha iyi hissettirdiğini ve hatta depresyon semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor. Egzersiz beyindeki kimyasalların (serotonin, norepinefrin, endorfin, dopamin) salınımını tetikler, bu da ağrıyı köreltir, ruh halini hafifletir ve stresi azaltır. Amerikan Egzersiz Konseyi’nin baş bilim yetkilisi Cedric Bryant, “Yıllardır neredeyse yalnızca egzersizin fiziksel faydalarına odaklandık ve düzenli olarak aktif olmanın psikolojik ve duygusal faydalarını gerçekten görmezden geldik” diyor.

3- Yaşlanmanızı yavaşlatır

Egzersizin ömrü beş yıla kadar uzattığı gösterilmiştir. Küçük bir yeni çalışma, orta yoğunlukta egzersizin hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabileceğini düşündürmektedir. İnsanlar yaşlandıkça ve hücreleri tekrar tekrar bölündükçe telomerleri (kromozomların ucundaki koruyucu başlıklar) kısalır. Egzersizin telomerleri nasıl etkilediğini görmek için araştırmacılar, sabit bir bisikletle 45 dakikalık bir sürüşten önce ve sonra 10 sağlıklı insandan kas biyopsisi ve kan örnekleri aldı. Egzersizin telomerleri koruyan bir molekül seviyelerini artırdığını ve nihayetinde zamanla kısalmalarını yavaşlattığını buldular. O halde egzersiz, hücresel düzeyde yaşlanmayı yavaşlatıyor gibi görünüyor.

4- Cildinizin daha iyi görünmesini sağlar

Aerobik egzersiz cilde kan akışını hızlandırır, cilt sağlığını iyileştiren ve hatta yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan oksijen ve besinler sağlar. Egzersiz fizyoloğu Anthony Hackney, “Bu yüzden insanlar yaralandığında, mümkün olduğunca çabuk hareket etmelidir. Sadece kasın atrofi yapmadığından emin olmak için değil, aynı zamanda cilde iyi bir kan akışı olduğundan emin olmak için” egzersiz yapmalısınız diyor. Yeterince uzun antrenman yaparsanız, cilde daha fazla kan damarı ve küçük kılcal damarlar da eklemiş olursunuz.

6- Büyük bir hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Aralıklı antrenmanlar gibi çok şiddetli egzersizler bile Tip 2 diyabetten kalp yetmezliğine kadar farklı kronik rahatsızlıkları olan insanlar için uygun olabilir. Bu yeni bir düşünce çünkü onlarca yıldır belirli hastalıkları olan insanlara egzersiz yapmamaları tavsiye ediliyordu. Artık bilim adamları, çok daha fazla insanın egzersiz yapabileceğini ve yapması gerektiğini biliyor. 300’den fazla klinik araştırmanın yakın tarihli bir analizi, felç geçiren insanlar için egzersizin rehabilitasyona yardımcı olmada daha da etkili olduğunu keşfetti.

Amerika’da bir aile hekiminin yaptığı araştırmada, 1990’ların başından beri hastalarına daha az ilaç vererek egzersiz reçetesi veren bir doktorun depresyon ve anksiyete gibi kronik hastalıklarda daha başarılı olduğunu görülmüştür.

7- Yağ hücreleriniz küçülür.

Vücut enerji kaynağı olarak hem karbonhidratları hem de yağları kullanır. Ancak tutarlı aerobik egzersiz eğitiminden sonra, vücut, onu enerjiye dönüştürmek için çok fazla oksijen gerektiren yağ yakma konusunda daha iyi hale gelir. Hackney, “Egzersiz eğitiminin faydalarından biri, kardiyovasküler sistemimizin oksijen vermede daha güçlü ve daha iyi hale gelmesidir, böylece bir enerji kaynağı olarak daha fazla yağı metabolize edebiliyoruz” diyor. Sonuç olarak, kronik düşük dereceli iltihaplanmadan sorumlu maddeleri üreten yağ hücreleriniz küçülür ve iltihaplanma da küçülür.