Göbek Yağları Nasıl Erir ?

11 Eki

Göbek Yağları Nasıl Erir ?

Öncelikle amacınız kilo vermek değil yağ vermek, yağ verirken olan kaslarınızdan kaybetmek doğru bir diyet olmayacaktır. Zayıf görünümlü bir kişinin göbek bölgesinde yağ fazla ise aslında o kişi kiloludur. Göbek çevresi erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla ise kilonuz fazladır demektir. Göbek yağlarını eritmek zordur ve uygulanacak yöntemler kısıtlıdır.

Peki göbek yağları nasıl eritilir?

Günlük yediğiniz protein miktarını arttırmalısınız. Protein açlık krizini azaltarak tok kalmanızı sağlar. Sabah yumurta yemeyen daha çabuk acıkır ve öğlen yemeğine kadar atıştırmalık bir şeyler yeme ihtiyacı duyar. ayrıca protein metabolizmanızı hızlandırır ve fazladan kalori yakmanızı sağlar.Yumurta, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık ve süt ürünleri tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

Şekerden uzak durun

Fazla şeker yediğinizde karaciğeriniz şekeri yağa dönüştürür. Şekerli yiyecekleri azaltarak, şekerli içecekleri tamamen bırakmalısınız.  Aşırıya kaçmadan şeker ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Ayrıca meyveler,vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Karbonhidratları azaltın.

Amacınız yağ vermek ise kesinlikle karbonhidrat alımını azalmanız gereklidir. Yüksek protein-düşük karbonhidrat diyeti en etkili göbek eritme yöntemidir. Karbonhidrat azalınca vücudun tuttuğu su miktarı da azaltır. Deri altında toplanan su azalınca göbeğiniz de küçülecektir.

Düşük karbonhidrat alımı iştahınızı azaltacak, günlük aldığınız kalori yaktığınız kaloriden düşük olacaktır. Karbonhidrat ihtiyacınızı pirinç, makarna ve yulaf gibi doğal besinlerden alın. Un mamullerinden mümkün olduğunca uzak durun. Eğer hızlı kilo vermek ise amacınız, günlük tüketilen karbonhidrat miktarını 50 grama kadar düşürebilirsiniz.

Spor yapın

Spor yapın deyince çoğunuzun aklına karın hareketleri yapmak gelir. Bölgesel yağ yakımı diye bir şey kesinlikle yoktur. 5 gün mekik çekmenin karın bölgesi yağ yakımında fazladan bir katkısı olmaz.

Amaç yağ yakımı ise Aerobik egzersizler tercih edilmelidir. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, yüksek tempolu crossfit, fonksiyonel egzersiz, bunlara örnek gösterilebilir.

Aldığınız kaloriyi hesaplayın

Yağ vermekte matematiktir. Yediğiniz besinlerin kalorisini,  protein, karbonhidrat ve yağ miktarını bilin, günlük aldığınız kalori miktarının verdiğiniz kalori miktarından az olmasına dikkat edin. Eğitmeniniz veya diyetisyeninizin verdiği gramlarda besinleri tartarak beslenin. Daha sonra göz kararına sizde alışacak tartmaya ihtiyacınız kalmayacaktır.

Neden bu kadar olmazsa olmazın olduğu ve gram hesabının yapıldığının cevabı şudur; göbek bölgesinde bulunan yağları vücudumuz en son yakmaya başlar.

Amacınıza ulaştıktan sonra, sporu ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirin ve sürekli diyet yaparak hayatınızı geçirmek zorunda kalmayın.