Hızlı Yağ Yakımı İçin Beslenme Ve Antrenman Bilgileri

atasehir personal trainer
17 Eki

Öncelikle, vücudumuzun çalışma şeklini bilmeden yağ yakımı konusunda başarılı olamayacağınızı bilmelisiniz. İnsan vücudu milyonlarca yıllık evrimin sonucunda, hayatta kalabilmek için aldığı besinlerin bir kısmını yağ olarak depolamak üzere evrimleşmiştir. Hatta bu hayvanlar için de geçerlidir. Yağ uzun süreli enerji kaynağı olduğu için, besine zor ulaşılan zamanlarda uzun süre aç kalma durumlarında, hayatta kalmak için çok önemliydi. Yağ, zor zamanlar için saklanır ve en son harcanan enerji kaynağıdır. Basit şekilde açıklamak gerekirse, 1 kg odunun yanma ve kül olma süresi 1 kg kömüre göre çok daha az sürede gerçekleşir. Burada odunu protein, kömürü de yağ olarak düşünebiliriz.

Vücudumuzun neden yağ depoladığını öğrendikten sonra, şimdi de yağ depolamayı en aza indirmek için neler yapmamız gerektiğine bakalım.
Aslında cevap çok basit bir matematik hesabıdır. Günlük aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından fazla ise vücut yağı gerekli görür ve depolamaya başlar. Bir bakıma vücudunuzla savaş içinde olmanız gereklidir. Bu savaşın her zaman kazananı olmak için aldığınız kaloriyi yaktığınız kalorinin altında tutmalısınız. Eğer vücudunuzda fazla yağ olduğunu düşünüyorsanız, her gün yaktığınız kalori aldığınız kaloriden fazla olmalıdır. Örneğin 2500 kalori alıp 3500 kalori yakarsanız vücudunuz en son kullanmaya başladığı yağ depolarını devreye sokar.

Peki bunu nasıl başarabiliriz bundan bahsedelim. Kalorisi yüksek gıdaları tercih etmek, hareketsiz ve sporsuz bir yaşamın sonucu kesinlikle her gün yağ artışı demektir. Sonuca ulaşmak için uygulayabileceğiniz programlar seçin. Bunu uygulayabilecek bilgi, motivasyonunuz yoksa bir eğitmenden yardım almalısınız. Neler yapılabileceğini ana başlıklar altında sıralayalım;
1- Günlük aldığınız kalori miktarını azaltın.
2- Size en uygun antrenman metodunu belirleyip, yaşamınızın bir parçası haline getirin.
3- Yürüyüş yapın.
4- Sabah erken kalkmaya çalışın ve metabolizmanızı sürekli hareket halinde tutmak için kahvaltınızı erken yapmaya çalışın.
5- Kötü karbonhidratları hayatınızdan çıkarın, iyi karbonhidratlara yönelin.
6- Mümkünse un ve katı yağı hayatınızdan çıkarın. Şekeri azaltın.

Günlük kalori miktarınızı azaltırken dikkatli olmalısınız. Sıfır karbonhidratlı diyetlerden uzak durun, sabırlı olun sağlığınızı bozacak diyetler yapmayın. Protein ağırlıklı, enerji değeri yüksek ve uzun süre tok tutan yumurta, balık, kırmızı et gibi besinleri öğünlerinize mutlaka ekleyin. Fıstık, badem, ceviz gibi kuruyemişler tüketin. Aşırıya kaçmadan kahve tüketebilirsiniz. Kahve metabolizmanızı hızlandırır. Eğer mide rahatsızlığınız varsa veya doktor tarafından kahve içmemeniz önerilmiyorsa kahve içmeyin.
Egzersizlerinize mutlaka kas antrenmanı ve kardiyo egzersizleri ekleyin. Kaslarınız büyüdükçe yağ yakımı savaşçılarınız artacaktır. Yaş ve sağlık durumunuza göre nabız yükselten ve aynı zamanda kaslarınızı da çalıştıran Crossfit, Fonksiyonel Egzersiz gibi antrenmanları tercih edin.
Ataşehir Personal Trainer stüdyomuzda, beslenme ve antrenman desteği alarak özel derslerimizden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir