Kalbe Faydalı Besinler

03 Oca

Kalbe faydalı besinler

1-Karpuzun Faydaları

1 dilim karpuz yiyerek düşen kan şekerinizi yükseltebilir ve aynı zamanda yüksek lif tüketmiş olursunuz. Karpuz antioksidan ve lif bakımından zengindir. Amerikalı kardiyologlara göre kanser ve kalp hastalıkları riskini düşüren likopen maddesi açısından da zengindir. Aynı zamanda karpuz içerdiği citruline maddesi ile sağlıklı kan akışını ve damar yapısını desteklerken diyabete karşı da koruyucudur. Karpuz aynı zamanda A ve C vitaminleri, potasyum ve magnezyum mineralleri bakımından da zengindir.

2-Yoğurdun Faydaları

Düşük yağlı yoğurt yediğinizde ana arter damarlarınızın sağlığını korurken kalp hastalıklarına  karşı riski azaltırsınız ve çok güçlü antioksidanlar vitaminler lif ve probiotikler vücudunuza almış olursunuz. Yoğurt sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı da sizi korur.

3-Domatesin Faydaları

Domateste aynı karpuz gibi C vitamini ve likopen gibi kalp sağlığına iyi gelecek maddeler içerir. Kendi domates sosunuzu yapmak konserve olanını almaktan her zaman daha iyidir. Bu size daha fazla antioksidan gücü sağlar ve kalp hastalıkları ve kanser riskine karşı sizi korur.

4-Orman Meyvelerinin Faydaları

Mevsiminde toplanmış orman meyvesi (Çilek,ahududu, böğürtlen vb.) size iyi bir  ara öğün olmakla beraber kalp sağlığınızı korumak için de iyi bir seçimdir. Orman meyveleri aynı zamanda iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürür ve tansiyon düşürücü de etkisi vardır. Aynı zamanda kan damarlarının esnekliğini de sağlar.

5-Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları

Yeşil yapraklı sebzeler A-K-C vitaminleri folat manganez, kalsiyum ve lif bakımından çok zengindir, düşük kalori içerirler. Yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda damar ana arterlerinizin kireçlenmesini önler ve kemiklerinizi kuvvetlendirir.

6-Fasulyenin Faydaları

İçerdiği ekstra lif sayesinde folat, magnezyum, kalsiyum, Omega 3 yağ asitleri ve B kompleks vitaminlerince zengin olduğundan kalp sağlığını destekler.

7-Cevizin Faydaları

İçerdiği Omega 3 yağları ve antioksidanlar sayesinde kanı akışkan hale getirir, diyabete ve kalp krizi riskine karşı korur. Günde 2 adet ceviz yemek sizi daha sağlıklı yapar ve aynı zamanda kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur. Tokluk hissi de vermektedir.

8-Kinoa’nın Faydaları

Zeytinyağı ve Avokado’da bulunan yağlara eşdeğer yağ içerir. Gluten içermez ve lif bakımından zengindir, lezzetli bir tadı olmasının yanı sıra böbrek ve kalp sağlığı ve kan basıncını düşürmesi ile oldukça  yararlı bir besindir. Yüksek oranda bitkisel protein içerir.

9-Balığın Faydaları

Haftalık düzenli yağlı balık tüketmek(Somon, Hamsi, Uskumru vb.) koroner kalp hastalıkları riskini uzun dönemde %30 oranında düşünür. Soğuk su balıkları Omega 3 yağları içerir ve kötü huylu kolesterol oranını düşürür. Aynı zamanda vücuttaki inflamasyonu engeller.

10-Bademin Faydaları

E vitamini, lif ve protein bakımından zengindir. Bir avuç dolusu badem yemek LDL kolesterolü düşürür, kalp sağlığınızı korur. Bademi toz haline getirerek buğday unu yerine de kullanabilirsiniz.

11-Bezelyenin Faydaları

Kilo kontrolü ve kalp sağlığı için önemli bir besindir. 1 bardak bezelye 100 kaloriden azdır, lif ve protein açısından da zengindir. Salata ve omlete veya sadece yemeğini de yaparak kalp sağlığınıza katkıda bulunursunuz.

12-Yulafın Faydaları

Tam tahıllar kalp sağlığınızı korumakta ve kilo kontrolünüzü sağlamakta önemli besinlerdir, obeziteyi önlerler.Güne 1 kase yulaf ezmesi ile başlamak gün içerisinde daha az yemenizi sağlar ve kilo kontrolünü sağlar ve aynı zamanda kalp krizi riskini azaltır.

13-Kavunun Faydaları

Mevsiminde kavun tüketmek C vitamini antioksidanlar A-B ve K vitaminleri, potasyum, magnezyum,  folat ve lif bakımından zengindir, aynı zamanda içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerinizi serbest radikallere karşı korur. Vücutta C vitamini eksikliği, koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini yükseltir. Kavunda bulunan C vitamini kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kalp sağlığınızı korumanıza faydalı olacak besinleri alırken Pilates, Kickbox, Fitness, Crossfit, Tenis, Yüzme gibi sporları yapmayı ihmal etmeyin.