Karın Kası Nasıl Yapılır?

28 Eyl

Karın kası nasıl yapılır ?

Karın kasları  dik durmamızı sağlayan temel kaslardır. Onlar olmasa idi üst gövdemiz öne düşerdi. Bel ve karın kasları sağlığımız açısından her zaman güçlü olması gereken kas gruplarıdır. Karın kasları öncelikle sağlık açısından kuvvetli olmalıdır. Hepimiz görsel güzellik açısından karın kaslarımıza çok önem veririz, halbuki karın kasları omurga sağlığımız için hayati öneme sahiptir. Karın kasları güçsüz olursa omurgaya binen yük artacak ve omurga hastalıkları ortaya çıkacaktır. Omurga rahatsızlığı yaşayanlara doktorların ilk söylediği şey “bel ve karın kaslarını güçlendir” olacaktır. Bu sayede omurgaya binen yük hafifleyecek ve omurga rahatlayacaktır.

Mekik çekerek kaslarınızı güçlendirirsiniz ve büyütürsünüz ama her gün 1.000 mekik de çekseniz karın kaslarınızın görünmesine hiç bir faydası olmayacaktır. Karın kaslarını göstermek için, karın bölgesinde deri altındaki yağ ve suyun diyet ile atılması gereklidir. Eğer diyet yapamıyorsanız  boşuna her gün mekik çekerek karın kaslarınızı sakatlamayın. Haftada 2 gün karın egzersizi yeterlidir. Hangi bölgeyi çalıştırırsak o bölgede bulunan yağların eriyeceği tamamen gerçek dışı bir düşüncedir. Yağ vermek  bölgesel olamaz, tüm vücuttan yağ verilir veya alınır. Kadınlarda ve erkeklerde ya da genetik yapıya göre yağ tutan bölgelerin oranlarında değişiklikler olabilir. Bazı kadınların üst gövdesi daha zayıf kalır, basen ve bacaklarından daha fazla yağlanır. Bölgesel yağ vermek ancak ameliyat ile olur ama ameliyattan sonra yağlanma olduğunda orantısız bir şekilde vücudun diğer bölgeleri aşırı yağlanma eğilimine girer, orantısız kötü bir görüntü oluşur.

Karın kası yapabilmek için yapılması gerekenler;

Karın kası yapmak için vücudunuzun tüm bölgelerini çalıştıracak antrenman programları uygulamalısınız, sadece karın kaslarınızı çalıştırmak yeterli olmaz. Haftanın bir veya 2 günü antrenman programınıza karın egzersizlerini ekleyin. Karın kasları zaten diğer hareketler esnasında çalışır, örneğin squat yaparken karın kaslarınız çok çalışır. Antrenman programınıza alt karın hareketlerini eklemeyi ihmal etmeyin. Karın kaslarınızı çıkartmak istiyorsanız haftalık antrenman programınıza kardiyo eklemelisiniz.

Karın kaslarını çalıştırma kısmını disiplinli bir antrenman programı ile uygularken, en az antrenman kadar önemli olan yapılacak şey diyet yapmaktır. Diyetin süresi vücudunuzun yağ oranına göre değişir. Diyet programınız, yağ yakmaya yönelik olduğundan protein ağırlıklı beslenmek gereklidir.Yumurta, balık, kırmızı et, tavuk, yoğurt, süt günlük beslenme programınızda kesinlikle olmak zorundadır.

Nasıl Beslenmek gerekir ;

1- Hazır yiyeceklerden uzak durun. Neredeyse tüm hazır yiyeceklerin içerisinde ilave şeker bulunmaktadır.  Gazlı içecekler, gofret, çikolata, bisküvi gibi hazır gıdalar, pasta, kurabiye gibi Pastaneci ürünleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Market raflarında bulunan ketçap, salata sosları, ekmek, mısır gevreği gibi gıdalarda da şeker bulunmaktadır. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak şekeri hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Gazlı içeceklerden, katkı şekerli meyve sularından uzak durmalısınız.

2-Tüm karbonhidratlı gıdalar kan şekerini yükseltir, bu demek değildir ki sıfır karbonhidrat alacağız. İhtiyacınızdan fazla pirinç, makarna, un tükettiğinizde, vücudun enerji olarak kullanamadığı  glikozu  kaslarda ve karaciğerde daha sonra kullanılmak üzere depolar. Yani ihtiyacınızdan fazla nişasta tükettiğinizde vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır.