Kaslar Yağ Yakar mı ?

25 Tem

Eğer kas geliştirirsem, artan kas kütlesi nedeniyle metabolizmam aşırı yağ yakar mı ?
Kas yapısının yağ kaybetmesi durumu basit görünüyor. Kazandığınız her kilo için metabolik hızınız günlük 50 ila 100 kalori arasında artacaktır.
Bu nedenle, sadece birkaç kilo kas kazanmak, yüzlerce kalori yağ yakar. Siz uyurken, masada ya da kanepede otururken yağlarınız eridi, acaba öyle mi?

Kas, yağdan daha metabolik olarak aktiftir, bu nedenle, en azından teoride, kas kütlesindeki bir artışın daha fazla kalori yakması anlamına gelir.
Ne yazık ki bu sadece kısmen doğrudur ve kesinlikle bir zamanlar inandığımız ölçüde değildir. Aslında, istirahat metabolik kas hızı çoğu insanın düşündüğünden çok daha düşüktür . Bununla birlikte kaslar tek başına yağ yakımına yeterli olmayacaktır, antrenman ve beslenme yağ yakımında en etkili olan kısımlardır.

“Egzersiz sona erdiğinde kas hücrelerinin dinlenme seviyelerine dönmesi zaman ve enerji alır” diye açıklıyor Southern Maine Üniversitesi İnsan Performans Laboratuvarı egzersiz fizyoloğu Dr. Christopher Scott. “Tükenmiş glikoz ve yağ depolarının yeniden doldurulması, birikmiş hücre ürünlerinin uzaklaştırılması ve protein seviyelerinin yeniden oluşturulması gerekir, bütün bunlar enerji gerektirir, kasların iyileştirilme aşamasında vücut kalori yakar fakat bu miktar sanıldığının aksine çok fazla değildir. Yani istirahat esnasında kalori yakım hızımız zaten düşüktü, buna ek olarak kas yapım aşaması da sürekli olmadığından yine istediğimiz seviye de yağ yakımı gerçekleşmeyecektir. Sonuç olarak; kas yapımı ve istirahatte yağ yakımı olsa da bu yeterli değildir ve istediğimiz oranda yağ yakımı için özel olarak hazırlanmış bir diyet programı gerekmektedir.


Bedeniniz aynı anda iki şeyi yapmakta o kadar da iyi değil. Bu yüzden form kazanmaya çalışırken iki hedeften birine daha fazla ağırlık vermenizi öneririm. Tabii ki yağ yakarken kas kazanabilirsiniz veya kas yaparken de yağ yakabilirsiniz ama ilk aşamada hangisinin daha hızlı olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Egzersiz programınızı buna göre hazırlamazsanız hedefinize ulaşmanız çok uzun zaman alacaktır.