Kickbox’un faydaları;                  

-Kendinize olan güven artar.

-Bütün vücut çalışır.

-Hızlı düşünme ve hareket etmenizi sağlar.

-Stresi azaltır, günün stresinden kurtulmak için çok etkilidir.

-Egzersiz sırasında vücut mutluluk hormonu salgılar.

-Kaslarınızı güçlendirir.

-Koordinasyonu geliştirir.

-Kalori yakmanızı sağlar.

-Aerobik özelliği yükseltir ve yüksek kalori yaktırır.

-Efor sarf ederken  kalp atım hızı yükselir, vücuda fazla oksijen girer, terleme artar, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Atşahir Kickbox salonumuz’da özel derslerden faydalanarak, Kickbox’un faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kickbox; yumruk, tekme, diz ve sınırlı cılınch uygulamalarının bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan bir dövüş sporudur. Son  derece sert bir spordur ve rakibinizi yenmek için yüksek güç gerektirir.

Kickbox’un temelleri 2.000 yıl öncesine dayanır. Bu spor tarihsel olarak Karate, Tai Box ve Batı Box’unun karmasıdır. Güç, dayanıklılık ve teknik bu sporun olmazsa olmazıdır.Profesyonel Kickbox dövüşçüsü olabilmek uzun yıllar gerektirir, zor bir spor dalıdır.

Kickbox vücudun çeşitli bölgelerini çalıştırdığı için Kardiyo özelliği en yüksek sporlardan birisidir. Günümüzde film yıldızları, mankenler Kickbox egzersizlerini tercih etmektedir.

Kickbox ile çalışma hayatının size yüklediği stresi azaltabilirsiniz. Antrenman süresince vücudunuz endorfin hormonu salgılar ve antrenmandan sonra stres seviyenizin  azaldığını fark edersiniz. Şehir yaşantısının getirdiği trafik, kalabalık, iş stresi bizi sinirli, agresif, sıkıntılı bireyler haline getirmektedir. Hepimiz bu sorunlardan kurtulmanın yollarını ararız. Kickbox sizin için bu yollardan biri olacaktır. Kickboxun  fiziksel kısmını başarabilen kişiler bu sporu alışkanlık haline getirmektedir.

Kickbox’a kadınların ilgisi;

Kickbox sert bir spor olmasına rağmen Kickbox egzersizlerine erkekler kadar kadınlar da rağbet etmektedir.Ne yazık ki, ülkemizde kadın cinayetleri, kadına şiddet son 10 yılda %400 artmıştır.Ayrıca gasp olaylarının çoğunda hedef olarak kadınlar seçilmektedir, çünkü kadınlar erkeklere göre daha savunmasızdır.Bu sebeplerin de etkisi ile Kickbox kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir.

Kickbox müsabakaları ;

Genel olarak 3 disiplin başlığı altında yapılır, Semi Contact, Light Contact, Full Contact. Bu branşlar amatör turnuvalarda Lowkick, K1, Kicklight gibi kategorilere ayrılır. Müsabakalarda galibiyet almanın iki yolu vardır. Birincisi ring etrafında bulunan hakemlerin verdiği
puanlara göre belirlenir, ikincisi ise Knockout adı verilen, rakibini dövüşemez hale getirme durumudur.

Türkiye’de Kickbox;

Ülkemizde 1980’li yıllarda ortaya çıkan Kickbox, 1994 yılında Türkiye Box Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. 2004 yılında Türkiye Box Başkanlığı bünyesinden ayrılan Kickbox, Mücadele Sporları Federasyonu bünyesinde faaliyetlerine devam etmeye başladı. 2006 yılında WAKO’ya üye olarak resmen Türkiye Kickbox Federasyonu ismi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.