Kilo verme diyeti

06 Şub

Nasıl kilo veririm ? Kilo verirken yapılan hatalar Nelerdir ?

Kilo vermek için onlarca diyet yapan ve başarılı olamayanlar var. Peki neden başarısız oluyoruz ?
Kilo verirken hangi hataları yapıyoruz ?

Amacı kilo vermek olan kişi düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamalıdır. Düşük karbonhidrattan tamamen sıfıra indirmek anlaşılmasın. Ekmek ve şekeri keserek karbonhidratı azaltmaya başlayabilirsiniz. Düşük karbonhidrat diyeti uzun yıllardır denendi ve bilimsel olarak en hızlı kilo verdiren diyet olduğu anlaşıldı.
Düşük karbonhidratlı diyet yaparken yağ tüketimini azaltmak açlığı tetikler ve diyetin bitmesine sebep olur.
Vücudumuzun enerji kaynakları karbonhidrat ve yağlardır, ikisinide azaltırsak vücut açlık hissi duyacak ve  diyetlerin ömrü kısa olacaktır. Karbonhidrat diyeti yaparken;
-Zeytinyağı
-Balık
-Kırmızı et
-Yumurta
gibi besinleri tüketerek doğal yağ alabilirsiniz. Karbonhidrat yerine aldığınız doğal yağlar, vücudunuza enerji kaynağı
olacak ve daha geç acıkacaksınız.

Diyet yapıyorsanız meyve tüketimi çok azaltılmalıdır. Meyvelerde vitaminler mineraller antioksidanlar bulunur fakat
aynı zamanda meyveler şeker deposudur. Kilo verme aşamasında iseniz özellikle akşam saatlerinde kesinlikle tüketilmemeli, tüketme sıklığı’da üç günde bire düşürülmelidir.
Paketlenmiş, fabrikada üretilmiş gıdalar yerine işlenmemiş gerçek gıdaları tercih edin, kalori miktarları daha
düşük olacaktır. İşlenmemiş gıdalar ihtiyacınız olan vitamin protein ve mineralleri size daha az kalorili olarak sunar.

Aldığınız kalori miktarına dikkat edin. Düşük karbonhidrat aldığı için çok fazla yemek tüketmek de kilo vermeye engeldir. Acıkmadan yemek yemeyin, almanız gereken kalori miktarını hesaplayın, zayıflamak için aldığınız kalorinin tükettiğiniz miktardan az olması gerekir. Kilonuzu takip ederken, verdiğiniz kiloya değil verdiğiniz yağ oranına önem verin. Kilo verirken kas kaybetmemelisiniz. Kas ve yağ kaybedip fazla kilo verdiği için mutlu olmak sadece rakamlara aldanmak olur. Kilonuzu takip ederken yağ oranını ölçümü yaptırın. Hızlı çözümler yerine gerçekçi çözümleri tercih edin, uzun vadeli çözümler zordur ama kesin çözümdür.
Sabırlı olun ve çevrenizden yardım alın. Haftada bir bel çevrenizi ölçün. Kilo verdikten sonra tekrar eski yaşantınıza
dönmeyin, eski alışkanlıklarınızın yerine kilo verirken yaptıklarınızı alışkanlık edinin.
Diyete başladığınızda hemen kilo veremeyebilirsiniz, bu gayet doğal bir sonuçtur. Kaybettiğiniz kasların yerine kas alırken  yağ eritip aynı kiloda kalabilirsiniz. Zaman geçtikçe kilo verme bazı evrelerde duracaktır, bu evreler sizi karamsarlığa sürüklemesin, sürecin olağan aşamalarından biridir, vücudunuz bir süre sonra yine kilo verme aşamasına geçecektir.

Alkolü azaltın, alkol uyku kalitesini azaltır, yatmadan 3 saat öncesinde alkol içmemeye çalışın. Yeterince uyuyup stresten uzak durmaya çalışın. Stres vücuttaki kortizol hormunu artmasına sebep olur, bu durum açlık hissini artırır. Uykunuzu yeterince almaya çalışın, uykusuzluk şekerli yeme isteğini arttırır. Uyu problemi yaşıyorsanız, gün içerisinde kahve, çay, asitli içecekleri en aza indirin, akşam saatlerinde hiç içmeyin.
Sporu yatmadan 3 saat önce yapın, gün ışığından faydalanın, en az yarım saat dışarı çıkın. Yatma saatlerinizi düzene sokmaya çalışın.
Kuru yemişleri sabah saatlerinde ve az tüketmeye çalışın. Kilo almak isteyen sporcular için tavsiye edilen kuru yemişler, kilo vermek isteyenler için zararlı duruma düşmektedir.İçerdiği karbonhidrat nedeni ile yapılan diyetin içeriğine ters düşmektedir. Aşırıya kaçmadan sabah kahvaltısında az yenilebilir. D vitamini takviyesi almakta kilo vermeye yardımcıdır.
Spor yapın. Spor derken hafif yürüyüşler gibi gün içerisindeki hareketler yeterli değildir. Kilo vermek isteyenler,  bir saatlik antrenman programları yapmalıdır. Uzman bir spor eğitmeninden yardım alınarak antrenman programına uyulmalıdır. Bedensel ve zihinsel sağlık açısından gün içinde yürümek hareketli olmak çok faydalıdır
ama kilo vermek için yeterli değildir.