Pilates nedir ?

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır.

Neden pilates yapmalıyız ?

Araştırmalara göre 10 kişiden 8’inin hayatının bir döneminde iskelet ve kas problemi yaşadığı görülmektedir. Vücudumuz uzun süre masa başı oturmaya ve saatlerce araç kullanmaya uygun olarak evrim geçirmedi ama  çalışma şartlarımız ne yazık ki bizi bu şekilde yaşamaya zorlamaktadır. Bu zorunluluğun vereceği zararları en aza indirmek için Reformer pilates bizim için en etkili çözüm olacaktır. Sürekli ağrı çekerek yaşamak zorunda olan  kişinin yaşam kalitesi düşer, Reformer pilates yaşam kalitesini arttırmanıza yardımcı olur.

Reformer pilatesin faydaları

Fizyoterapi temelli rehabilitasyon yöntemidir. Kas, İskelet, özellikle omurga bölgesinde oluşabilecek problemleri engellemek için uygulanacağı gibi, bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde, doktor ve fizyoterapistlerin tedavilerinin ardından veya beraber uygulanabilecek
egzersizlerdir.

Omurgayı taşıma görevi kaslara aittir, kaslar ne kadar güçlü olur ise o omurgaya o kadar az yük binecektir. Pilates ile tüm vücut kaslarının çalıştırılması hedeflenir. Eklem ve iskelet yapısını koruyabilmek için, onları taşıyan kasların güçlü olması gereklidir. Pilates bir bakıma vücut geliştirmektir. Kaslarınızı geliştirirken aynı zamanda esnekliği arttırarak yaşam kalitenizi yükseltirsiniz. Bel ve boyun fıtığı, skolyoz, kifoz, lordoz gibi durumlarda ise rahatsızlığa yönelik egzersiz programları uygulanır.

Ataşehir Aletli pilates salonumuzda, uzman eğitmenimiz ile derslerimize katılarak, daha dik durmaya başlarsınız, kamburluk ve duruş bozukluklarının giderilmesinde Reformer pilates en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda vücudunuzun sıkılaşmasını ve incelmesini sağlar.

Yapılan hareketler sayesinde vücudun esnekliği artar, günlük aktiviteler daha rahat ve ağrısız yapılır,  bu da yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olur.

Şehir yaşantısı, trafik, iş stresi gibi etkenler sinir sistenizi olumsuz etkilenmektedir.  Reformer pilates ruh ve sinir sağlığınıza da iyi gelecektir.

Pilates, spor salonlarında vücut geliştirmenin Crossfit’in ya da Kicbox’un rakibi veya ikamesi değildir, bu branşların destekçisidir. Vücut geliştirme, Crossfit hatta Kickbox yapanların da omurga ve kas esnekliği için pilates yapması tavsiye edilmektedir.