Skolyoz’a İyi Gelen Pilates Egzersizleri

30 Eyl

Pilates egzersizleri Skolyoz tedavisine nasıl yardımcı olabilir?


Pilates egzersizi ile omurganızdaki eğriyi tersine çeviremezsiniz, ancak hedeflenen bir program size omurganızın dar alanlarını nasıl serbest bırakacağınızı, hizalama farkındalığınızı nasıl geliştireceğinizi ve omurganızı destekleyen ve kontrol eden iç kasları nasıl güçlendireceğinizi öğretebilir.
Pelvik tabanınızı ve derin karın kaslarınızı nasıl sıkılaştıracağınızı öğrenmek iyi bir başlangıç olacaktır.

1-Pelvik tabanını çalıştırmak

Dizleriniz bükülü ve belinizin altında hafif bir kıvrımla sırt üstü yatın. Hazırlanmak için nefes alın, yavaşça nefes verin ve pelvik taban kaslarınızı sıkın.

2-İç karın kaslarını çalıştırmak
Bir an için pelvik tabanınızı unutun ve bu sefer nefes verirken karın kaslarınızı pantolonunuzun çizgi hizasından biraz içeri çekerek iç karın kaslarınızı sıkın

3-Pelvik tabanını ve derin karın kaslarını sıkma Hazırlanmak için nefes alın. Nefes verirken, pelvik tabanınızı ve derin karın kaslarınızı ne tamamen gevşek bırakın ne de çok sert bir şekilde sıkın. İkisinin ortası olacak şekilde sıkın, bu noktada üç nefes alın. Bu hareketi 8 kez tekrarlayın.

Dört ayak üzerinde diz çök. Nefes verin ve omurganızı bükerek kuyruk kemiğinizi aşağı doğru sıkıştırın, nefes alın ve tutun.
Nefes verin ve omuzlarınızı vücudunuzun arkasına doğru çekerek kuyruk kemiğinizi kaldırın, nefes alın ve tutun. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Skolyoz için Gerdirme Hareketleri

Kedi / Deve Hareketi

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde dört ayak pozisyonu alın. Egzersiz boyunca dirseklerinizi düz pozisyonda tutun. Bir taraftan nefesinizi alarak, başınızı yukarı doğru kaldırın, belinizi olabildiğince çukur yapmaya çalışın. Sonra nefesinizi vererek belinizi ve kürek kemiklerinizi kaldırabildiğiniz kadar kaldırın, başınızı kollarınızın arasına alın. Deve pozisyonu alın.
10 kez tekrarlayın.

Dizler üzerinde Yana Esneme

Dört ayak üzerinde diz çökün. Kuyruk kemiğinizi sağa doğru hareket ettirin ve yanınızı esneterek bu tarafa doğru bakın.
Diğer yöne germek için kuyruk kemiğinizi karşı tarafa doğru hareket ettirin. Her iki tarafta 5 kez tekrarlayın.
Ayaklarınızı ve kuyruk kemiğinizi hareket ettirerek gerginliği artırabilirsiniz.

Skolyoz için güçlendirme egzersizleri;

Öne Eğilme

Dört ayak üzerinde diz çök. Kuyruk kemiğinizi hafifçe aşağı doğru kıvırın ve pelvik tabanınızı ve alt karınlarınızı içeri çekin. Sırtınızı veya pelvisinizi hareket ettirmeden yerde bir ayağınızı kendinizden uzağa kaydırmak için nefes verin. Tekrar geri kaymak için nefes alın ve diğer tarafta tekrarlayın. Her iki tarafı da 10 kez tekrarlayın

Tek Ayak Üzerinde Durmak


Ayağa kalkın ve parmak uçlarınızı pelvisinizin ön tarafındaki kemikli noktalara yerleştirin. Ağırlığınızı tek bacak üzerine alın, bu kemikleri düz tutun ve 10 – 15 saniye tutun. Diğer ayağınızla tekrar edin.

Tüm pilates egzersizleri Skolyoz için uygun değildir ve bazıları gerçekten rahatsız edici olabilir. Bu nedenle uzman bir kişilerden
yardım almanız gereklidir.