Spor Yaparken Yağ Yakımı Ne Zaman Başlar ?Hangi Sporlar Daha Fazla Yağ Yaktırır ?

22 Eyl

Spor yapma aşamasında hangi dakikada yağ yakımı başlar ?

Enerjiye ihtiyaç duyduğumuzda vücudumuzda yaklaşık olarak 2.000 kalori Glikojen yani Glikoz deposu bulunmaktadır. Açlık sırasında önce Glikojen depoları tükenir daha sonra yağlara sıra gelir. Fakat spor yaparken durum farklıdır. Birçok insan spor yaparken 30. dakikadan itibaren yağ yakımına başlandığını iddia etmektedir ama yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını kanıtlamaktadır. Spor yaparken Glikojen ve Yağ depoları aynı anda harcanmaya başlar, yani iddia edildiği gibi 30. dakikadan sonra yağ yakımına başlamazsınız, sporun en başından itibaren hem Glikoz hem Yağ depolarını yakmaya başlarsınız. Hangi sporu yaparsanız yapın fark etmez, bisiklet, yüzme, koşu , kas geliştirme, HİİT kardiyo, hangisi olursa olsun spora başladığınız andan itibaren yağ yakmaya başlarsınız.

Peki hangi sporlar veya hangi antrenmanlar daha fazla Yağ yakmanızı sağlar ?

Hafif yürüyüşler ve orta dereceli koşular esnasında verilen kalorinin ortalama %80’i Yağ’dan %20 Karbonhidrat’tan gider. Hafif ve ani güç gerektirmeyen egzersizlerde Yağ deposu daha fazla kullanılmaktadır. Mesela hızlı yürüyüş egzersizi ile 100 kalori harcadığınızda, bunun 80 kalorisi Yağlardan 20 kalorisi Karbonhidratlardan gitmektedir. Eğer orta ve ağır bir egzersiz yaparsanız, %50 Yağlardan %50 Karbonhidratlardan yakarsınız. Yani egzersizin şiddeti arttıkça yağlardan harcadığınız kalori azalmakta, Karbonhidrat yakımı artmaktadır.

Sadece yürüyüş ile yağ yakımı daha hızlı ise diyebilirsiniz ki o zaman neden ağırlık çalışmamız gerekli ?

Hemen cevabını vereyim; 30 dakika yapılan orta ve ağır egzersiz esnasında ortalama 600-700 kalori yakarsınız ve bunun da hemen hemen yarısı Yağlardan gitmektedir fakat 30 dakikalık bir yürüyüş esnasında 100 kalori harcarsınız. Yani 30 dakikalık ağırlık egzersizi ile 300 kalori yağ yakarsınız fakat 30 dakikalık yürüyüş egzersizi ile sadece 100 kalorilik yağ yakarsınız. Yürüyüş yaparak aynı yağ yakımına ulaşabilmek için 90 dakika yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Günlük aldığınız kalori miktarının fazlasında kalori yakmak için günde üç dört saat yürüyecek vaktimiz yoktur ve bu bizlere çok sıkıcı da gelir, oysa ki kıymetli ve az olan vaktimizin günde 40-50 dakikasını yoğun egzersizlere ayırmak daha yapılabilir bir yöntemdir. Ayrıca ağırlık egzersizleri yaparken kas kütleniz artacağından genel yağ yakım hızınız da artar ve sarkık yumuşak bir görünüm değil fit bir görüntüye sahip olursunuz.

Hafif ve yoğun egzersizlerin kendi içerisinde bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Yapılan kardiyo egzersizlerinin sonrasında, dinlenme esnasında, vücut onarım sırasında daha az enerji harcamaktadır, bazal metabolizma hızında herhangi bir değişim olmamaktadır. Yoğun egzersizler esnasında kas yıkımı daha fazla olduğundan dinlenme esnasında kas onarımı için vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar be bazal metabolizmanız hızlanmış olur.

Kafanız mı karıştı ? Size şöyle özetleyebilirim; Haftanın 2 veya 3 günü ağırlık-kas geliştirme egzersizleri yaparsanız bazal metabolizma hızınız artacaktır, kas egzersizlerinden arta kalan günlerde 2 gün kardiyo egzersizleri ile bunu destekleyerek yağ yakım hızını arttırmış olacaksınız.

Bu yöntem kilo vermek isteyen kişiler için geçerlidir. Kas geliştirmek hacim kazanmak isteyen vücut geliştirmeciler için geçerli bir yöntem değildir. Zayıflamak sadece spor yapmak veya diyet yapmak demek değildir. Ataşehir Personal Trainer salonumuzda sizlere hem ağırlık hem kardiyo antrenmanları yaptırarak, aynı zamanda nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda da destek oluyoruz.