Sporcu Diyetinizi İyileştirmenin Yolları

12 Eyl

Zinde ve sağlıklı olmaya çalışan birçok kişi diyet yemeklerini planlı olarak uygulamak ister. Yemeklerinizi basit ve kolay hazırlanabilir olarak planlamak hayatınızı kolaylaştırır. Ancak, aynı şeyi tekrar tekrar yemek, çabuk sıkılmanızı sağlayabilir(Tavuk, pilav ve brokoli, vb.). Baharatlar, fazla kalori eklemeden yemeğinizin tadını değiştirmenin kolay bir yoludur. Çoğu baharat ve bitki, öğününüze sıfır yağ veya protein ekler ve aşırı miktarda kullanıyor olsanız bile, sadece biraz karbonhidrat içerir. Örneğin, sarımsak tozu, çay kaşığı başına yaklaşık 2 gram karbonhidrat içerir; bu, genellikle tek bir porsiyonda kullanacağınız miktardan çok daha fazladır. Bunların çoğunda dolgu maddeleri ve bunlara fazla miktarda tuz ilave edildiğinden, jenerik “biftek baharatı” gibi malzemelerden elde edilen baharat karışımlarından sakının.

Baharat hemen hemen her yemekte kullanılabilir, ancak özellikle yumurta, tavuk gibi proteinler için iyidir. Baharatların çoğu kendi başlarına harikadır ve yumuşak yemeklerinizi daha lezzetli hale getirmenin basit bir yoludur. Bir adım daha ileri gitmek için, baharatları birleştirmek neredeyse sonsuz lezzet olanakları yaratabilir. Birkaç kolay baharat kombinasyonuyla, sadebir tavuz göğüsünden lezzetli bir yemek ortaya çıkarabilirsiniz.

Kullandığınız her baharatın miktarı üzerine koyduğunuz yiyecek türüne ve kişisel zevkinize bağlı olarak değişecektir. Başlamak için, bir parça sarımsak, chipotle sosu, iki parça fesleğen, kekik gibi baharatlardan faydalanabilirsiniz. Az tuz ekleyerek bu baharat kombinasyonlarının tadını çıkartabilirsiniz.

İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç basitleştirilmiş lezzet profili:

Yemeğinizi Meksika’ya özgü bir lezzet vermek için, kimyon, sarımsak tozu, kişniş ile süsleyin. Bu özellikle ette iyi sonuç verir, fakat pilavın içine de karıştırılabilir veya yumurtaların üzerine serpilebilir.

Bir İtalyan tadı için, sarımsak tozu, soğan tozu, fesleğen ve kekik karışımı. Bu karışımı etler için, kızartılmış veya çırpılmış yumurta üzerine serperek, hatta kendi makarna sosunuzu oluşturmak için domates sosu ile karıştırmak için kullanılabilirTayland usulü bir köri aroması için fesleğen, sarımsak tozu, köri tozu, zencefil ve kimyonu birleştirin. Bu karışım et veya pirinci baharat ile güzelleştirmek için kullanılabilir veya basitleştirilmiş bir köri sosu olabilir.

Sossuz bir barbekü tadı için füme kırmızı biber, kimyon, tarçın, karabiber, sarımsak tozu ve soğan tozunu birleştirmeyi deneyin. Yumurtaların üzerine serpin veya neyi sevdiğinizi görmek için diğer gıdalara koyarak deneyin.
barbekü baharatları