Supplement Kullanımı

28 Kas

Supplement nedir ?

Supplementlerin ne olduğunu anlamak için öncelikle ne olmadığına değinelim;

Supplement; Anabolik steroid, doping veya ilaç değildir. Ülkemizde yeni bir ürün çıkınca herkes o ürünün uzmanıdır. Her konuda olduğu gibi Supplement konusunda da uzmanız, araştırmadan her şeyi biliriz, bize göre iyi ise kesin iyidir, bize göre kötü ise kesinlikle zararlıdır, bilimsel verilerin, deneylerin dünya gıda denetçilerinin dediklerinin hiçbir önemi yoktur.

Protein tozu içeriği;

Bildiğimiz peynir altı suyundan elde edilir. Marketten aldığımız her üründe kimyasal koruyucular mevcuttur, tabi ki Whey proteinlerde de bazı koruyucu maddeler olacaktır. Yediğimiz yoğurttaki kimyasalı görmezden gelip Protein tozları kimyasal içeriyor demek haksızlık olur.

Kimler protein tozu kullanır;

Genellikle, kilo almak ya da kilo vermek isteyenler, Sporcular, iştahsızlık problemi yaşayanlar, güçsüzlük ve halsizlik sıkıntısı yaşayanlar protein tozu kullanır.

Supplement çeşitleri;                                                      

 -Whey Protein

-Amino Asit

-LCarnitin ve CLA

-Kreatin

-Glutamin

-BCAA

Whey protein kullanımı;

Spor yapmayanların kullandığı Protein tozları ile Sporcuların kullandığı Protein tozları farklıdır. Eczanede satılanlar daha çok spor yapmayanlar içindir.

Vücut geliştirme egzersizleri yapanlar hep sorarlar, ne zaman ve ne kadar kullanmam gerekir ?

Kas kütlesine, antrenman sayısına göre kullanım şekli ve oranları değişiklik gösterecektir.

Antrenman sonrası kas yıkımı evresi başlar, bu evrede kana en hızlı protein gönderme yolu Whey Protein tozu kullanımıdır. Antrenmanda kaslarımızı zorlarız ve kaslarımızda yıkımlar oluşur, vücut bunu tamir etmek için kandaki proteinleri yırtılan kaslara gönderir, bu sebepten antrenmandan sonra Whey Protein kullanırız. Kas yıkımını, kas tamirine ve kas büyümesine Whey protein ile çeviririz. Bunun kaç gram olması gerektiğini kutuların üzerinde yazan ölçeklere bakarak karar verebilirsiniz ya da eğitmeninizden destek alabilirsiniz.

Whey Protein kullanımı, hacim dönemi ve definasyon dönemine göre değişir. Hacim arttırma döneminde kişi zayıf ise ve kilo alması gerekiyor ise karbonhidrat oranı daha yüksek olan Whey Protein kullanabilir. Eğer hiç yağ tutmak istemiyor ve belli bir kütleye ulaşmış bu kütlesini korumak istiyor ise protein miktarı daha yüksek olan Whey Proteini kullanması uygun olacaktır.