Yağ Yakmak İçin Ağırlık Çalışmak mı, Kardiyo Yapmak mı Daha İyi ?

15 Eyl

Ağırlık çalışması mı daha fazla kilo verdirir yoksa Kardiyo yapmak mı daha fazla kilo verdirir ?

Kilo vermek için bir çok yöntem uygularız. Bazılarımız diyet yapar, bazılarımız sadece spor yapar ve bu şekilde kilo vermeye çalışırlar. İşin doğrusu bu iki yöntemi bir araya getirmektir. Hem spor yapmak hem de diyet yapmak gereklidir. Bu ikisinden birini yapmazsanız amacınıza ulaşamazsınız. Beslenme yönteminiz sadece spor yapsanız da veya sadece diyet yapsanız da çok önemlidir. Bu sebepten her ikisinin de planlı olması gereklidir.

Peki hangi sporu yapmamız gerekiyor ?
Buna geçmeden önce bilmeniz gereken iki tip egzersizin ne olduklarıdır ;
Biri Aerobik egzersiz diğeri Anaerobik egzersizdir. Aerobik egzersizlerde,uzun süreli ve orta şiddetli yapılan sporlarda vücut, oksijen kullanarak vücut için gerekli olan enerjinin oluşturulmasını sağlar. Aerobik sporlar, vücudun metabolizma hızını arttırır ve kalp, akciğer çalışmalarını düzenler. Aerobik egzersizlere örnekler ; yüzmek, koşu yapmak, bisiklete binmek, ip atlamak.
Diğer bir egzersiz türü olan Anaerobik egzersizler ise kısa süreli ve yüksek şiddetli yapılan sporlardır. Anaerobik egzersizlere örnekler; ağırlık çalışmak, halter kaldırmak, HİİT egzersizleri yapmak, futbol, basketbol, , tenis gibi sporlardır.

Bir de bunlara ek olarak bilmemiz gereken önemli bir konu da Afterburn etkisidir yani, egzersizden sonra yağ yakımının devam etmesidir. Ağırlık çalışma veya HİİT egzersizleri esnasında vücut yüksek yoğunluklu enerjiye ihtiyaç duyar ve Anaerobik egzersiz durumuna geçer ve yapılan ağırlık çalışmalarda kaslarda mikro düzeyde yıpranmalar olacaktır, egzersiz sonrasında kasları onarım esnasında vücut enerji harcamaya devam edecek ve yağ yakmaya devam edecektir. Ağırlık egzersizlerinin haricindeki günlerde Aerobik yani Kardiyo egzersizlerini programınıza ekleyerek yağ yakımına da katkıda bulunabilirsiniz. Bu egzersizler oksijen tüketiminizi arttıracak ve yağ yakımına katkıda bulunacaktır. Diyelim ki ağırlık egzersizinden sonraki boş günlerinizde hiç Kardiyo yapmadınız, yine de normal günlere göre %20 oranında yağ yakım hızınızda artış olacaktır. Sadece diyet yapan kişilerde kas ve protein kaybı olur ama ağırlık, halter ve HİİT egzersizi yapan kişilerde kas kaybı engellenir ve kas kitleniz arttıkça bazal metabolizmanız hızlanır. Yani kas kaybı yaşamadan sadece yağdan kilo vermek istiyorsanız, ağırlık egzersizleri yapmak zorundasınız.

Kilo vermek için mutlaka spor yapmalısınız ve buna uygun bir diyet programı belirlemelisiniz. Yaptığınız spor tek çeşitli olmamalı, sadece ağırlık çalışmaları veya sadece Kardiyo çalışmaları kilo vermenizi sağlayacaktır ama daha hızlı ve sadece yağdan kilo vermek için her iki egzersiz çeşidini de yapmalısınız.
Kas kitlenizi koruduğunuz zaman aynı zamanda daha fit bir görünüme de sahip olacaksınız. Sadece Kardiyo sporları yapan kişilerde kas erimeleri olur, hem yağdan hem kastan kayıplara uğrarlar, bu da hem sağlıksızdır. Görüntü olarak fit bir görünüme sizi sokmaz. Vücut bütünlüğü bozularak sarkık bir vücut ortaya çıkar. Ağırlık sporlarından sonraki süreçte mutlaka protein almalısınız ki, kas onarımı gerçekleşsin.Eğer kaslarınızı protein ile besleyerek yeterince onaramaz iseniz kas erimesi ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır, mutlaka beslenmenize önem vermelisiniz. Vücut ağırlığınıza göre kg başına yaklaşık 2 gram protein tüketmeniz gereklidir.

Sonuç olarak, Kardiyo ve ağırlık çalışmasının birbirinden ayrılmaz bir iki olduğunu ve Afterburn etkisinin de ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk. Afterburn yani yağ yakımı etkisinin hızlanmasını sağlamak için haftada en az iki gün ağırlık çalışılması ve diğer günlerde bir hafta da toplamda iki saat Kardiyo yapılması gereklidir. Bu iki saati günlere yayarak çalışmak daha iyi olacaktır. Ağırlık çalışmalarından sonra ve ertesi günlerde de mutlaka yeterince protein alınmalı ve kas yapımı sağlanmalıdır.
Yağ yakımı için sadece spor veya sadece diyet yetmez, ikisini mutlaka birlikte yapmanız gereklidir. Sadece birini yapsanız bile vücut yapınızda bozulmalar olacaktır. Fit bir vücut için her ikisini de yapmak zorundasınız.
Ataşehir Reeformer Pilates, Ataşehir Kickbox, Ataşehir Personal Trainer salonlarımızda sizlere hem antrenman, hem de beslenme programları hazırlayıp fit bir görünüme sahip olmanızı sağlayabiliriz.